Z malin korzyść wieloraka,kilka złotych leci z krzaka.Jest sucharek do podpałki,jest kolorek do gorzałki. A do tego i co roku zrobisz parę liter soku. Dodasz cukru i no i no i z tych resztek zrobisz wino. ("Maliny" Stanisława Brud - Połomia )
W dniu 10 lipca br. już po raz IV na stadionie sportowym w Połomi odbyły się Podkarpackie Dożynki Malinowe. Honorowy patronat nad uroczystością objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta. Organizatorzy, z Wójtem Gminy Niebylec Zbigniewem Korabem i Księdzem Proboszczem Arturem Grzędą na czele, zadbali o wspaniałą i niepowtarzalną oprawę Święta.

Tradycyjnie dożynki rozpoczęły się mszą święta polową, którą celebrował Ksiądz Kanonik Artur Grzęda. W homilii podkreślił trud i miłość rolnika do ziemi, która wydaje plony. Starostami dożynek zostali Pani Wiesława Szpond i Pan Sylwester Betleja. Konferansjerem i prowadzącym dożynki był Pan Czesław Drąg z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.W obchodach Święta Mailowego uczestniczyło wielu znamienitych gości m.in. Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, poseł Stanisław Ożóg i poseł Andrzej Szlachta, Senator RP Władysław Ortyl, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pan Marek Ordyczyński, zastępca dyrektora Wydziały Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Pan Stanisław Telesz, członek Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej Pan Jerzy Bator, Starosta Strzyżowski Pan Robert Godek, Przewodniczący Rady Powiatu Strzyżowskiego Pan Marek Jurzysta, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Strzyżowskiego Pani Maria Chuchla, członek Zarządu Powiatu Strzyżowskiego Pani Zofia Dzika, Sekretarz Powiatu Strzyżowskiego Pan Jacek Boho, Burmistrz Strzyżowa Pan Marek Śliwiński Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Strzyżowie Robert Makowiec, przedstawiciele Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, radni Gminy Niebylec, pracownicy Urzędu Gminy Niebylec. Okolicznościowe listy przesłali Poseł na Sejm RP Jan Bury, Senator RP Zdzisław Pupa, Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz, Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapayta.
W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele partnerskiej Gminy Wołowiec z Zakarpacia na Ukrainie z merem Sierhijem Griga na czele, Michał Kalabishka i Vitalij Shikut, a także malarze uczestniczący w II Międzynarodowym Plenerze Malarskim w Niebylcu.
Uroczystościom towarzyszyły liczne występy artystyczne zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niebylcu m.in. Orkiestry Dętej, Mażoretek, Cajmerów, zespołu śpiewaczego Malina z Połomi, a także ukraińskiego zespołu Atmasfera z Kijowa, Zespołu Pieśni i Tańca Rzeszowiacy z Mielca i artystów z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Na zakończenie dożynek odbył się festyn, podczas którego bawił gości zespół Erato z Hyżnego. Święto Malinowe to również okazja do wymiany doświadczeń plantatorów malin, zaczerpnięcia wiadomości od specjalistów zajmujących rolnictwem. Swoje stoiska prezentowały organizacje około rolnicze m.in. Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Podkarpacka Izba Rolnicza. Tradycyjnie podczas Dożynek rozstrzygnięto również konkurs na przysmak malinowy. Zgłoszono do niego 13 potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z terenu Gminy Niebylec, Związku Emerytów i Rencistów koło w Połomi, a także z klubu seniora z Wielopola Skrzyńskiego i koła gospodyń wiejskich z Czudca. Zwycięzcą zostały potrawy przygotowane przez koło gospodyń wiejskich w Lutczy, które zaprezentowało deser malinowy, brioszki i nalewkę baby. II miejsce zajął Klub Seniora z Wielopola Skrzyńskiego za nalewkę malinową i ciasto Afrodyta z malinami, zaś III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Połomi za wino domowe i kremówkę z malinami. Wyróżnione panie otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez m.in. przez: Powiat Strzyżowski, Gminny Ośrodek Kultury w Niebylcu i Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Pozostałe koła gospodyń wiejskich również wyróżniono i nagrodzone drobnymi upominki.
Piękna pogoda, liczne atrakcje, występy zespołów sprawiły, iż Dożynki Malinowe w Połomi po raz kolejny przyciągnęły rzesze mieszkańców Województwa Podkarpackiego.

tekst M.Godek, foto. M.Lenart