Aktualności z Gminy Niebylec
- mlenart
Burza jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym i często gwałtownym. Zawsze niesie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Co więc robić, gdy burza zaskoczy nas poza domem? Na co zwrócić uwagę będąc w pomieszczeniu? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy przygotował kilka wskazówek, jak powinniśmy się wówczas zachować.
Zachęcamy do pobrania i zapoznania się z poradnikiem:
- mlenart
Zjawisko/Stopień zagrożenia: Silny deszcz z burzami/2
Obszar: woj. podkarpackie: Dotyczy powiatów: dębicki, jasielski, kolbuszowski, Krosno, krośnieński, leżajski, łańcucki, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, Rzeszów, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg i tarnobrzeski.
Ważność: od godz. 12:00 dnia 26.07.2023 do godz. 22:00 dnia 26.07.2023
Przebieg: Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 50 mm do 60 mm, lokalnie do 70 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, możliwy grad.
Prawdopodobieństwo: 80%
- mlenart
Zjawisko/Stopień zagrożenia: Silny wiatr/1
Obszar: Dotyczy powiatów: wszystkie powiaty
Ważność: od godz. 1:00 dnia 18.02.2023 do godz. 13:00 dnia 18.02.2023
Prawdopodobieństwo: 70 %
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h,w porywach okresami do 75 km/h, z południowego zachodu i zachodu
Uwagi:Brak.
Zjawisko/Stopień zagrożenia Roztopy/2
Obszar powiaty: bieszczadzki, jasielski, krośnieński, leski, sanocki
Ważność od godz. 12:00 dnia 17.02.2023 do godz. 18:00 dnia 18.02.2023
Prawdopodobieństwo 85%
Przebieg Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna od 1 °C do 3°C. Temperatura maksymalna od 3 °C do 6°C. Suma
opadów deszczu od 10 mm do 15 mm. Wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni i zachodni.
Uwagi Brak.
- mlenart
Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z zagrożeniem silnym wiatrem
Szanowni Państwo,
Gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych mają niszczący wpływ na obiekty budowlane. Ich występowanie powoduje, że ryzyko uszkodzenia zabudowań również niespodziewanie rośnie.
Zgodnie z prognozami zagrożeń Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przez najbliższe doby cała Polska znajdzie się pod wpływem bardzo silnego wiatru, a miejscami nawet huraganu.
Tym gwałtownym zjawiskom meteorologicznym mogą towarzyszyć równie gwałtowne opady śniegu i deszczu.
Synoptycy ostrzegają również, że tak niebezpieczne porywy wiatru mogą powodować uszkodzenia budynków i zrywanie dachów.
W tej sytuacji bardzo proszę, abyście wszyscy Państwo zachowali czujność i gotowość do ewentualnej współpracy na swoich terenach.
Przypominam, że szczególnie w takim czasie, właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, mają obowiązek, zgodnie z przepisami art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego, zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak m.in.: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Aby uniknąć potencjalnych zagrożeń, zwracam się do wszystkich zobowiązanych o bezzwłoczne spełnianie obowiązków wynikających z trudnej sytuacji i przepisów prawa.
Dorota Cabańska
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego
Warszawa, 17 lutego 2023 r.