Na brak zajęcia nie narzekali strażacy z gminy Niebylec 8 lipca 2012 roku, na szczęście ich działania nie miały charakteru ratowniczego. Tuż po zakończeniu zabezpieczenia Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków jaki przejechał przez gminę Niebylec o godz. 13:00 w Połomi rozegrane zostały zawody sportowo pożarnicze szczebla gminnego.

 

Tegoroczne zawody różniły się od tych rozgrywanych poprzednio ze względu na użyty sprzęt. W latach wcześniejszych w ćwiczeniu bojowym ochotnicy startowali na własnych leciwych, jednak w dalszym ciągu sprawnych motopompach PO 5. Tym razem wykorzystano do zawodów nowoczesne motopompy Tohatsu M 8/8. Jedna z nich znajduje się na wyposażeniu OSP Niebylec, pozostałe 4 zostały wypożyczone z PSP Strzyżów oraz jednostek OSP z terenu powiatu. Do OSP Niebylec sprzęt został pozyskany w maju tego roku z dofinansowaniem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz ze środków własnych Gminy Niebylec.

W zawodach wystartowało w sumie 24 drużyny pożarnicze w 4 kategoriach: A – grupa najstarsza mężczyzn (10 drużyn), C- grupa kobiet (4 drużyny) , Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Chłopców – przedział wiekowy do 16 lat (5 drużyn) oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Dziewcząt (5 drużyn). Tak duża ilość zawodników w różnych kategoriach oraz spora ilość kibiców zgromadzonych na stadionie w Połomi świadczy o dużej widowiskowości corocznych zmagań strażaków. Konkurencje rozgrywane w wyjątkowo upalny dzień polegały na przebiegnięciu sztafety pożarniczej oraz wykonaniu ćwiczenia bojowego, w przypadku MDP bez podania wody. Zawody rozpoczęły się od zbiórki i meldunku jaki złożył komendant gminny ZG ZOSP RP druh Stanisław Daszykowski na ręce wiceprezesa ZOP ZOSP RP druha Zbigniewa Koraba, następnie kapelan gminny strażaków ks. Artur Grzęda odmówił modlitwę w intencji strażaków. Sędzią głównym zawodów był asp Albert Pustelak z PSP Strzyżów. Na zawodach obecny był również komendant powiatowy PSP bryg. Piotr Rędziniak. Zawody rozgrywane były na wysokim poziomie, a o zajmowanych miejscach decydowały często setne sekundy. Poziom wyszkolenia jednostek OSP z terenu gminy widać również na zawodach powiatowych rozgrywanych co 2 lata, kiedy to od kilku edycji tych zmagań rutyniarze z OSP Konieczkowa i Połomia zdobywają miejsca na podium, sukcesy mają również OSP Niebylec oraz Gwoźnica Górna. Nierzadko zdarzają się sytuacje na zawodach powiatowych, iż w niektórych kategoriach wszystkie 3 miejsca zdominowane są przez drużyny z naszej gminy.

Klasyfikacja końcowa tegorocznych zawodów przedstawia się następująco:

 Grupa A:

 1. OSP Konieczkowa

 2. OSP Połomia

 3. OSP Blizianka

 4. OSP Niebylec

 5. OSP Baryczka

 6. OSP Gwoździanka

 7. OSP Gwoźnica Górna

 8. OSP Jawornik

 9. OSP Lutcza

 10. OSP Gwoźnica Dolna

 

Grupa C:

 1. OSP Konieczkowa

 2. OSP Niebylec

 3. OSP Gwoździanka

 4. OSP Lutcza

 

MDP Chłopców:

 1. OSP Lutcza

 2. OSP Jawornik

 3. OSP Konieczkowa

 4. OSP Niebylec

 5. OSP Baryczka

 

MDP Dziewcząt:

 1. OSP Połomia

 2. OSP Gwoźnica Górna

 3. OSP Baryczka

 4. OSP Lutcza

 5. OSP Konieczkowa

 

Wyróżnienie dla najmłodszego zawodnika otrzymał 12-letni druh Michał Kocór z OSP Baryczka, natomiast najstarszym zawodnikiem okazał się po raz drugi 60-letni druh Stanisław Lenart z OSP Gwoździanka.