Jak podają media ok. 50 tys. osób uczestniczyło 24 kwietnia 2010 r. na Jasnej Górze w VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków. W pielgrzymce biorą udział zawodowe i ochotnicze straże pożarne oraz osoby związane z pożarnictwem z całego kraju. W tegorocznym spotkaniu strażaków uczestniczyła również spora delegacja członków OSP z terenu gminy Niebylec jak również Orkiestra Dęta z Niebylca, która miała okazję wystąpić w niezwykłym koncercie.

 

Delegacji reprezentującej gminę Niebylec towarzyszył oprócz strażaków z poszczególnych OSP ks. prałat Stanisław Stęchły proboszcz parafii p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu, Wójt Gminy Niebylec Zbigniew Korab, Skarbnik Gminy Edward Wolanin oraz Komendant Gminny ZOSP RP Stanisław Daszykowski. Wyjazd strażaków oraz orkiestry nastąpił już w piątek o godzinie 23:00 po wspólnej modlitwie i błogosławieństwie udzielonym przez ks. prałata Stanisława Stęchłego. Po przybyciu na miejsce pielgrzymi z Niebylca uczestniczyli w odsłonięciu Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 6:00. Przed godziną 10:00 po uformowaniu szyku udali się przy dźwiękach orkiestry dętej na błonie jasnogórskie, gdzie miał się odbyć koncert orkiestr dętych oraz uroczysta msza święta w intencji strażaków.

Orkiestra Dęta z Niebylca wzięła udział w wielkim duchowym i muzycznym wydarzeniu jakim było wspólne granie wraz ze 157 orkiestrami dętymi oraz 22 chórami z całego kraju. Koncert tylu strażackich orkiestr jest ewenementem na skalę światową, gdyż jak stwierdził w wywiadzie dla Gazety Częstochowskiej (www.gazetacz.com.pl) główny dyrygent płk WP Marian Chmielewski, który poprowadził jasnogórski koncert do tej ilości orkiestr i muzyków w nich uczestniczących zbliżyła się przed kilkoma laty jedynie Japonia. Wszystkie orkiestry wykonały wspólnie Mazurka Dąbrowskiego, hymn ZOSP RP Rycerze Świętego Floriana, utwór Fryderyka Chopina Romanza oraz ponad 30 utworów religijnych w półtoragodzinnym koncercie jak i podczas późniejszej mszy świętej.

Po koncercie orkiestr dętych została odprawiona uroczysta msza święta, której przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański i delegat KEP ds. duszpasterstwa strażaków. W koncelebrze mszy świętej uczestniczył też ks. prałat Stanisław Stęchły. Strażacy z terenu gminy Niebylec uczestniczyli w nabożeństwie na jasnogórskich błoniach wraz z innymi członkami Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonariuszami i pracownikami cywilnymi Państwowej Straży Pożarnej, słuchaczami Szkół Pożarniczych, żołnierzami i pracownikami Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, Strażakami Zakładowych Straży Pożarnych i innymi osobami związanymi z pożarnictwem z całego kraju.

Pielgrzymka strażaków jest nawiązaniem do Zjazdu Strażactwa Polskiego na Jasnej Górze z 18 czerwca 1939 r. Było to jedno z największych wydarzeń w historii polskiego pożarnictwa. W tym roku w pielgrzymce uczestniczyły również władze Związku OSP RP na czele z prezesem Zarządu Głównego Waldemarem Pawlakiem, kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej na czele z Komendantem Głównym PSP Wiesławem Leśniakiewiczem, Petru Gherghel biskup diecezji Jassy w Rumunii wraz z delegacją, senator RP Zbigniew Meres i wielu innych ważnych osobistości związanych z pożarnictwem.

M.Lenart

Więcej informacji można uzyskać na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry www.jasnagora.com

Zdjęcia z pielgrzymki można przeglądać również na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworniku www.ospjawornik.webd.pl

Foto. M.Lenart

Fotografie pochodzą ze zbiorów OSP Połomia