Tegoroczne Dni Gminy Niebylec rozpoczęły się w piątek 29 czerwca i trwały do niedzieli 1 lipca 2012. Po dwóch deszczowych wcześniejszych edycjach tej imprezy kulturalno-rozrywkowej organizowanej rokrocznie w Niebylcu w końcu dopisała piękna słoneczna pogoda. Organizatorzy postarali się o atrakcyjny trzydniowy blok programowy, w którym dominowała muzyka różnego gatunku, jak również literatura, fotografia i oczywiście dobra zabawa.

 

29 czerwca już od 9:00 klientom tradycyjnego piątkowego niebyleckiego targu przygrywała kapela Cajmery. W ramach punktu pn. Jarmark z CAJMERAMI na niebyleckim rynku muzycy odwiedzali również firmy i instytucje znajdujące się w pobliżu miejsca targowego umilając czas muzyką.

Piątkowy wieczór poświęcony został natomiast miłośnikom muzyki jazzowej – o godzinie 19:00 na sali GOK Niebylec rozpoczął się Niebylecki Wieczorek Jazzowy. Muzykę rodem z Nowego Orleanu zaprezentowały zespoły IKS Band z Rzeszowa, Domarski Duet z Rzeszowa oraz gospodarze wieczorku, czyli Jazz Band z Niebylca. Pierwszy z nich zaprezentował m.in. utwory Sweet Georgia Brown, Tani blues, Hello Dolly, Baby oraz Orlean. Domarski Duet tworzą natomiast panowie Antoni Tełwiak oraz Stanisław Domarki – jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych, multiinstrumentalista grający na saksofonie sopranowym, altowym, tenorowym, fortepianie, gitarze akordeonie oraz flecie. Niebylecki Jazz Band zagrał swoje najlepsze przeboje, improwizacje znanych piosenek m.in. Franka, Ice cream, Mery Lou.

30 czerwca (sobota) był dniem prezentacji uroków naszej gminy w literaturze oraz fotografii. O godzinie 19:00 znów na sali GOK-u rozpoczęło się spotkanie pn. Zakątki Naszej Gminy w literaturze i fotografii. Głównym punktem spotkania była promocja książki autorstwa Pani Lucyny Podolskiej pt. Parafia Połomia – przeszłość i teraźniejszość. Obecna na spotkaniu autorka przybliżyła kulisy powstania cennej publikacji dostarczającej wiadomości na temat jej rodzinnej miejscowości. Spotkanie było również ucztą dla miłośników poezji i okazją do zapoznania się z twórczością Edyty Pietrasz, Mieczysława Łypa, Marzeny Bobek, Bronisławy Fijałkowskiej, Wiktora Bochenka oraz grupy Spojrzenie. Piękno naszej Małej Ojczyzny można było podziwiać na amatorskich i nie tylko fotografiach poświęconych zakątkom gminy Niebylec.

1 lipca, czyli ostatni dzień imprezy miał miejsce na stadionie sportowym przy Zespole Szkół w Niebylcu. O godz. 15:00 wystąpili soliści z Domu Kultury Sokół w Strzyżowie w składzie Nikola Bobek, Gabrysia Pieczek, Martyna Niewieś, Klaudia Kurpiel oraz Łukasz Baran. Występy solistów przeplatane były zabawami integracyjnymi dla dzieci prowadzonymi przez Panią Agnieszkę Porys z klubu dziecięcego Pingwinek ze Strzyżowa. Widzowie mieli również okazję obejrzeć parę taneczną Jagodę Sobczyk i Krzysztofa Porębę z Klubu Tańca Towarzyskiego DŻET z Boguchwały w pokazie tańca standardowego oraz latynoamerykańskiego. Para ma na swoim koncie sukcesy m.in. 1 miejsce w Junior II D Combi w turnieju Golden Couple w Polska ( Debica z 5 listopada 2011). Na scenie zaprezentowała się również Orkiestra Dęta z Niebylca oraz Mażoretki Dżet. Po występach artystycznych wręczone zostały Honorowe Nagrody Wójta Gminy Niebylec w następujących kategoriach:

w kategorii Działalność rolnicza dla Pana Wiesława Knazia,

w kategorii Służba publiczna dla Pana Antoniego Basamona,

w kategorii Działalność społeczna dla Koła Gospodyń Wiejskich w Konieczkowej,

w kategorii Bezpieczeństwo publiczne dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Baryczce,

w kategorii Działalność sportowa dla Pana Franciszka Stawarza,

w kategorii Usługi publiczne dla Przychodni Lekarskiej ELPIS w Niebylcu,

w kategorii Kultura dla Jana Stanisławczyka.

Wręczenia nagród dokonał wójt gminy Zbigniew Korab w asyście przewodniczącej Rady Gminy Danuty Lęcznar oraz sekretarza gminy Antoniego Chuchli. W imieniu nagrodzonych głos zabrał Franciszek Stawarz.

Na obchody Dni Gminy Niebylec przybyły również delegacje zaprzyjaźnionych gmin ukraińskich: Wołowca - delegacja ośmioosobowa oraz Lipniki - delegacja czteroosobowa. Korzystając z okazji głos zabierali również przedstawiciel samorządu Wołowca na Zakapraciu Michaił Kivkowych oraz wójt gminy Lipniki Eugeniusz Dorosz. Partnerstwo z gminą Wołowiec rozwija się już od 2007 roku, od niedawna natomiast coraz częstsze kontakty władze samorządowe podejmują z gmina Lipniki pow. Mościska. Jedną ze wspólnych inicjatyw z Lipnikami było utworzenie na ich terenie pierwszej na Ukrainie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Gmina Niebylec wsparła tą inicjatywę przekazując z OSP Konieczkowa samochód ratowniczo-gaśniczy marki Żuk oraz motopompę PO5 z OSP Niebylec, stąd też nieprzypadkowa obecność w delegacji komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mościskach Jurija Błachuta. Warto również dodać, iż gmina Lipniki jest w większości zamieszkiwana przez osoby polskiego pochodzenia.

Po wręczeniu nagród honorowych oraz przemówieniach gości z Ukrainy na scenie pojawił się zespół Góralsi. Zespół ten tworzy 6 młodych muzyków zafascynowanych kulturą górali białych. Niebylecka publiczność miała więc okazję do zabawy w rymach góralskich utworów w nowoczesnej aranżacji. Wpadająca w ucho muzyka w wykonaniu Góralsów sprawiła, iż publiczność zażądała bisów.

Po występie białych górali rozpoczęła się zabawa taneczna trwająca aż do późnych godzin nocnych z zespołami Alfa, Dreams oraz Canon.