Po raz kolejny Orkiestra Dęta z Niebylca miała okazję uczestniczyć w niezwykłym przedsięwzięciu. Jak podają media wraz z około 110 orkiestrami oraz 66 chórami uczestniczyła 28 maja 2011r. w IV Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr, który odbył się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Naszej orkiestrze towarzyszyła również delegacja strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Niebylec.

 

Muzycy z Orkiestry Dętej z Niebylca przez kilka tygodni poprzedzający wyjazd do Lichenia przygotowywali wspólny repertuar ustalony przez Polski Związek Chórów i Orkiestr dla wszystkich grup zaproszonych do Lichenia. Do jednego z największych sanktuariów w Polsce orkiestranci wraz ze strażakami wyjechali z Niebylca już w piątek, by w sobotnie południe już na miejscu uczestniczyć w Eucharystii i wspólnie z orkiestrami z całej Polski wykonać kilkanaście pieśni kościelnych. Nad około 5 tys. muzyków czuwali dwaj dyrygenci: Panowie Marian Chmielewski oraz Franciszek Suwała. Tegoroczny zlot był hołdem dla Jana Pawła II, gdyż niecały miesiąc wcześniej został on beatyfikowany. Jak podkreślali organizatorzy zlotu papież Polak był gorącym orędownikiem i miłośnikiem amatorskiego ruchu muzycznego, dlatego w repertuarze orkiestr nie mogło zabraknąć pieśni Jana Pawła II - Barki.

Orkiestra kapelmistrza Janusza Raka - pracownika GOK Niebylec nie pierwszy raz uczestniczy w podobnym wydarzeniu. Rok wcześniej miała okazję zagrać na na Jasnej Górze w VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków, gdzie wspólnie koncertowało 157 orkiestr i 22 chóry, jak podają ogólnopolskie media mógł zostać pobity wtedy swoisty rekord na skalę światową, gdyż do podobnej ilości orkiestr i muzyków w nich uczestniczących zbliżyła się przed kilkoma laty jedynie Japonia. Ponadto Orkiestra Dęta z Niebylca, która od ponad 50 lat jest nieodłącznym elementem prawie każdej większej uroczystości kościelnej, państwowej oraz imprezy kulturalnej na terenie gminy Niebylec koncertowała również dwukrotnie w Częstochowej, Polańczyku, Czudcu, Strzyżowie oraz innych miejscowościach znajdujących się poza naszą gminą.

O wydarzeniu można przeczytać również na stronie www.lichen.pl jak również na stronie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP www.zosprp.pl info: M.Lenart - zdjęcia oraz film Pan Adam Loch