Na zakończenie wakacji w Gwoźnicy Górnej zorganizowany został Piknik Strażacki pod hasłem Bezpieczne Wakacje. Chociaż 2 września 2012r. był już ostatnim dniem wakacji to jednak promocja zasad bezpieczeństwa w rożnych towarzyszących nam okolicznościach. która miała miejsce podczas tej imprezy nie ma wymiaru sezonowego. Każdy uczestnik mógł poprawić swoja wiedzę oraz umiejętności w tym zakresie. Organizatorem pikniku była Ochotnicza Straż Pożarna w Gwoźnicy Górnej, patronat zaś objęła WSK „PZL – Rzeszów” S.A., Kidde Polska Sp. z o.o. z Ropczyc, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Nadleśnictwo Strzyżów.

 

Piknik rozpoczął się od prezentacji samochodów pożarniczych OSP Niebylec, OSP Konieczkowa oraz PSP w Strzyżowie, chwile później zaprezentowano również samochody policyjne KPP Strzyżów oraz Posterunku Policji w Niebylcu. Następnie ratownicy medyczni z Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadzili pokaz szkoleniowy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Do praktycznego udziału w pokazie zaproszone zostały dzieci. Międzyczasie strażacy z grupy ratownictwa wysokościowego PSP w Strzyżowie przeprowadzali konkurs wspinaczkowy. Leśnicy z Nadleśnictwa Strzyżów również przeprowadzili szereg konkursów związanych z bezpieczeństwem w lesie. Za udział w każdej z konkurencji rozdane zostały nagrody ufundowane przez patronów imprezy. W jednym z konkursów gościnnie rywalizowały ze sobą drużyny ratowników medycznych, policjantów i strażaków.

W drugiej części pikniku miały miejsce pokazy ratowniczo-gaśnicze. W pierwszym z nich udział wzięli policjanci z Niebylca, OSP Konieczkowa oraz Niebylec jak również ratownicy medyczni. Podczas pokazu widzowie mogli zapoznać się czynnościami na miejscu wypadku komunikacyjnego poszczególnych służb. Były to: zabezpieczenie miejsca wypadu przez policję, wydobywanie poszkodowanych z uszkodzonego samochodu przez strażaków oraz pierwsza pomoc medyczna. Pokaz opatrzony był fachowym komentarzem komendanta PSP w Strzyżowie, st. bryg. mgr inż. Piotra Rędziniaka . Podczas pokazu ochotnicy z OSP Niebylec oraz Konieczkowa pokazali swoje świetne wyszkolenie co podkreślił w swoich komentarzach st. bryg. Rędziniak.

Po zakończonym pokazie strażacy zaprezentowali gaszenie ognia przy pomocy piany przez OSP Konieczkowa oraz z użyciem wody przez OSP Niebylec. OSP Gwoźnica Górna zaprezentowała natomiast praktyczne wykorzystanie gaśnic, każdy chętny po krótkim instruktażu oraz pomocy strażaka mógł spróbować zrobić to samodzielnie.

Piknik zorganizowany przez OSP Gwoźnica Górna okazał się impreza nie tylko rozrywkową, ale przede wszystkim propagującą bezpieczne zachowania w różnych miejscach.